Arnieho rodná posilovna a skutečný meč Barbara Conana
Je mu 77. Byl extrémně úspěšný sportovec, nejlépe placený hollywoodský herec a jeden z nejvlivnějších politiků. "Pokud to můžu vidět a můžu tomu věřit, pak toho můžu i dosáhnout." A vždycky se mu to povedlo. Když před 21 lety kandidoval nezastavitelně na guvernéra, psal jsem v Reflexu jeho životopis a na obálce jsme měli titul: Nadčlověk kráčí do Bílého domu.
Arnieho zná každý, málokdo ale ví, že pochází z vesničky Thal nedaleko Štýrského Hradce, kde jsem se nedávno tak tak minuli. Je vlastně hned za kopcem a z konečné tramvají tam dojdete za hodinu. Autem jste tam za deset minut. A opravdu to stojí za to.
Muzeum největšího Rakušana je dnes v dvoupatrovém domě, kde je i byt, kde Arnold s bratrem a rodiči vyrůstal. Zaplňuje celý dům a jednotlivé místnosti, vybavené autentickým nábytkem a předměty, jsou věnovány vyrůstání ve skromném prostředí (uvidíte i Schwarzeneggerovic suchý záchod), počátku i vrcholu Arnoldovy kulturistické kariéry (jsou tu jeho první činky i podomácku vyrobené posilovací stroje), filmové slávě (mají tu skutečný meč z filmu Barbar Conan či legendární motorku z Terminátora) a politické kariéře, což znamená, že tu je i Schwarzenneggerův guvernérský stůl z dob kdy stál v letech 2003-2011 v čele Kalifornie.
"Nikdy nenásleduj dav. Jdi tam, kde nikdo není," říkal cílevědomý kulturista, herec a politik. Thal čítal roku 1947, kdy přišel na svět, několik set obyvatel. Jeho otec Gustav byl šéfem místní policie, nadšený sportovec a muzikant, předtím sloužil u Wehrmachtu a malého Arnieho s bratrem Meinhardem vedl velice přísně. Matka se starala o domácnost bez elektřiny a vodovodu a Arnie musel denně chodit pro vodu k obecní kašně. Nejprve hrál fotbal, ale brzy přesedlal na atletiku, aby se mohl dle svých slov přímo poměřovat s jinými muži, a brzy našel své vysněné místo v posilovně.
V patnácti letech ho začal trénovat bývalý rakouský mistr v kulturistice Kurt Marnul a z hubeného chlapce se stávala hora svalů. Arnoldovy touhy nezbrzdila ani služba v armádě (jeho uniformu v muzeu taky samozřejmě najdete). Mermomocí se chtěl zúčastnit soutěže ve Stuttgartu, odjel na ni bez povolení, vrátil se jako juniorský mistr Evropy, odseděl si týden v base a v kasárnách pro něj zřídili posilovnu. Rakouský dub, jak ho začali zvát ve světě kulturistiky, se mohl plně věnovat tréninku. Po skončení vojenské služby opustil Thal, kde dnes stojí před domem jeho obrovská pózující bronzová socha.
Arnold v sobě už v útlém mládí objevil obchodního ducha. Po úspěchu na kulturistické soutěži prozradil novinářům, že za vynikající stravu závodníky považuje býčí varlata ze Štýrského Hradce. Místní řezníci měli mimořádný odbyt a slavný Štýřan shrábl dohodnuté podíly. Jak přibývalo sportovních úspěchů, začal vzrůstat i zájem o to, v čem vězí takové výsledky. Proto Schwarzenegger vydával publikace a nahrávky o cvičení, dělal trenéra v Mnichově a v nemalé míře užíval steroidy, což vám v muzeu, kde jde mnohem víc o humor než o adoraci, klidně řeknou, stejně jako o jeho komplikovaném vztahu s otcem či nemanželském dítěti se služebnou.
Díky obrovském štěstí i odvaze riskovat Arnold vydělal na obchodu s nemovistosmi a peníze byly prý hlavní motivací, proč přijel do Spojených států, kde zůstal a nejvýznamnější kulturistickou soutěž Mr. Olympia vyhrál šestkrát za sebou. "Bylo mi vždy jasné, že jsem vítězný typ a jsem vyvolen pro velké věci. Lidé budou možná říkat, že tento postoj je neskromný, a já s nimi budu souhlasit. Skromnost je slovo, které se mě netýká."
V roce 1975 odešel ze světa kulturistiky s tím, že se bude věnovat filmování, studiu a podnikání. Spíš z hecu ještě roku 1980 titul Mr. Olympia obhájil, ovšem osmdesátá léta už znamenala vzestup jeho hvězdy ve filmu. Proměnil svůj neherecký talent, nepřehlédnutelnou postavu štýrského chasníka a podalpský smysl pro humor v obrovskou výhodu. Ve filmu Terminátor řekl dohromady pouhých 17 vět, což mu stačilo na to stát se tehdy nejlépe placeným hollywoodským hercem. Z filmové hvězdy se se pak k překvapení všech stal za republikány guvernérem nejmocnějšího amerického státu – Kalifornie. A nebýt štýrského původu, možná by dnes Kamala Harrisová měla ještě o poznání těžšího soupeře.